FETHİYE TATİL REHBERİ

Fethiye tatil rehberi sayfamızda size tatilinizde yardımcı olabilecek ipuçlarına yer verdik. Fethiye’de en iyi kahvaltı mekanları, Fethiye’de en iyi et balık restoranları, Fethiye’de en iyi 10 aktivite ve Fethiye’de helal konsept restoranlar bunların başlıca olanlarıdır. Son yıllarda popüler olan Babadağ teleferik de ölüdeniz de oldukça uğrak bir konum haline gelmiştir. Babadağ teleferik 2024 bilet fiyatları da en çok merak edilen sorulardan birisidir.

Fethiye, Akdeniz’in sularında irili ufaklı adaların eşlik ettiği körfezinde, arkası çam ormanlarıyla çevrili bir koyda yer alır. Kaya mezarları (amintas) ve efsane manzarası olan kale yolundan , Karagözler’e denize doğru iner. Kuzeyinde şövalye adası, üç tarafını ise Akdağlar çevreler. Muğla’nın, Antalya’ya en yakın sınır ilçesidir.
Fethiye, Persler, Likyalılar, Karyalılar ve Romalılara ait tarihi eserleri ile tanınmıştır. Kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve şifalı bitkileriyle ile önemli turizm ve butik şehrimizdir. Birde Fethiyelilerin son yıllarda meşhur olan bir sözü vardır;
‘Herkesin Fethiye’miz için yapabileceği bir şeyler vardır’.

Likya-Karya sınırında bir kıyı kenti olan bugünkü Fethiye’nin Antik Çağlardaki adı Telmessos olarak bilinmektedir. Kuruluşuna ilişkin kesin bir bilgiden yoksun olduğumuz kentin bilinen en eski yazılı belgelere göre M.Ö. V. yüzyıldan beri var olduğu söylenebilir. Telmessos uzun süre Likya’dan ayrı bağımsız bir kent olarak varlığını sürdürdü. Likyalılara ait kayalara oyulmuş kral mezarları bu bölgede oldukça belirgin konumdadırlar. Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsalı bulunan Fethiye, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Af Kule, mavi mağara, akvaryum koyu gibi tüplü dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Ölüdeniz dışında Fethiye civarında birbirinden güzel başka kumsallar da  vardır. Belcekız plajı, Çalış Kumsalı, İztuzu Kumsalı (Dalyan), patara plajı, kelebekler vadisi, kaputaş plajı bu kumsalların başında gelmektedir.
Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.


   


   


   


   


   fethiye-tatil-turları-ölüdeniz-tatil-paketleri